Logo

Resorpcje - etiologia, diagnostyka, leczenie - 23.09.2024

Date

Monday, September 23, 2024

Time

06:00 PM Europe/Warsaw

Convert to my timezone
This field is required.
This field is required.
This field is required.
This field is required.
This field is required.
This field is required.
This field is required.
This field is required.
This field is required.
This field is required.
This field is required.
This field is required.
Required fields
If you have already registered and can't locate your registration confirmation email, click here!
The email address is incorrect. Please double-check your email address.

A confirmation email with logging details has been sent to the provided email.

System configuration test. Click here!

Agenda


Resorpcje - etiologia, diagnostyka, leczenie.

Szkolenie online

 

Harmonogram szkolenia:

 1. Wprowadzanie.
 2. Definicja i rodzaje resorpcji (wewnętrzna i zewnętrzna).
 3. Czynniki etiologiczne i diagnostyka resorpcji
 4. Metody lecznicze.
 5. Podsumowanie. 
Opis szkolenia:

Resorpcja w warunkach prawidłowych dotyczy tylko zębów mlecznych przed ich fizjologiczną wymianą. Zarówno zęby mleczne, jak i stałe mogą być objęte resorpcją patologiczną. Etiologia tego procesu jest złożona i nadal pozostaje przedmiotem wielu badań. Resorpcja zewnętrzna rozpoczyna się od mechanicznego lub chemicznego uszkodzenia powierzchni korzenia. Resorpcja wewnętrzna, występuje stosunkowo rzadko (literatura podaje od 0.02 do 1.6% przypadków) i jest związana z uszkodzeniem miazgi. Schorzenie dotyczy głównie ludzi młodych, częściej kobiet niż mężczyzn. Występuje w zębach stałych, nadliczbowych, również w zębach zatrzymanych oraz z zaburzeniami rozwojowymi – zębach wgłobionych. Najczęściej jednak spotykana jest w zębach siecznych stałych górnych i dolnych. Ze względu na lokalizację zmian w większości przypadków dotyczy korony, rzadziej korzenia zęba, dlatego może objawiać się różowym przebarwieniem korony. Resorpcja patologiczna zębów początkowo przebiega bez wyraźnych objawów klinicznych. Późne wykrycie zmian resorpcyjnych może skutkować utratą zęba. Do prawidłowego leczenia resorpcji należy zrozumieć mechanizmy stojące za tym procesem.  Na szkoleniu omówimy, czym są zmiany resorpcyjne, jakie są ich główne przyczyny. Diagnostyka resorpcji opiera się na badaniach radiologicznych, takich jak zdjęcia rentgenowskie i tomografia komputerowa. Leczenie zależy od rodzaju resorpcji, jej lokalizacji i zaawansowania, obejmując metody zachowawcze, chirurgiczne, leczenie ortodontyczne. Wczesne wykrycie i odpowiednia interwencja mogą znacznie poprawić rokowanie.

Zasady i regulamin szkolenia:

 • Koszt szkolenia wynosi 269 zł.
 • Po dokonanej rejestracji uczestnik otrzyma link do szkolenia na adres e-mail.

 • Wykładowcą szkolenia jest dr Anna Maria Pantelewicz, która na co dzień pracuje w Zakładzie Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo - Twarzowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Po ukończeniu szkolenia uczestnik otrzyma zaświadczenie, które zostanie dostarczone do paczkomatu firmą kurierską InPost.
 • Faktura zostanie wystawiona po przeprowadzeniu szkolenia i wysłana na adres mailowy.

 • Płatności prosimy dokonać po otrzymaniu faktury na podany numer konta.
 • Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2004 r. w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów uczestnik po ukończeniu szkolenia otrzyma zaświadczenie i uzyska 3 punkty edukacyjne.

 • Uczestnik ma prawo zrezygnować ze szkolenia na 14 dni przed planowanym terminem informując organizatora w formie pisemnej. Brak pisemnej rezygnacji organizator traktuje jako podtrzymanie udziału w szkoleniu z odroczonym terminem płatności.

 • Osoba, która nie weźmie udziału w szkoleniu  będzie miała możliwość uczestnictwa w innym terminie lub otrzyma nagranie webinaru.

 • Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany terminu szkolenia w przypadku zbyt małej liczby uczestników.

 • Uczestnik rejestrując się na szkolenie akceptuje regulamin kursu.

 • W  przypadku pytań prosimy o kontakt mailowy: szkolenia@pozytron.pl

dr n. med. Anna Maria Pantelewicz

Studia stomatologiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym ukończyła w 2015 roku. Część edukacji odbyła za granicą w Hiszpanii na Uniwersytecie w Santiago de Compostela i w Norwegii na Uniwersytecie Arktycznym w Tromsø. W trakcie studiów odbywała liczne stypendia i staże zagraniczne m.in. w Madrycie, w Trondheim i w Erewaniu. Od 2015 roku jest pracownikiem naukowym i dydaktycznym; początkowo w Zakładzie Stomatologii Dziecięcej, obecnie również w Zakładzie Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej WUM. Zajmuje się pracą z dziećmi z niepełnosprawnościami i dziećmi z rodzin dysfunkcyjnych. Interesuje się stomatologią dziecięcą, chirurgią stomatologiczną oraz endodoncją.